• Facebook - White Circle

Gymnastika, Inc.
6522 Fig St. Unit B Arvada, CO 80004
303-237-8976 | gymnastika@aol.com

GYMNASTIKA STUDENTS

National, Collegiate, & Professional Accomplishments

International Champions​

  1. Guillermo (Memo) Alvarez 
    - USAG Senior National
    Mens Team Member 2005-09
    - Coached by Alexei Koudria

    International Competition Results
    2005 - World Cup, Paris, France - 5th FX
    2005 - Pan American Championships, Rio de Janeiro, Brazil -2nd FX, 6th VT and 1st Team
    2006 - Pacific Alliance Championships, Honolulu, Hawaii - 7th SR, 4th Team
    2006 - France, Switzerland/ USA Meet, Paris, France - 1st Team
    2006 - World Championships, Aarhus, Denmark - 3rd Team
    2007 - Tyson American Cup, Jacksonville, Florida
    2007 - Pan American Games, Rio de Janeiro, Brazil - 2nd FX, 3rd AA, 8th PB, 3rd Team
    2007 - World Championships, Stuttgart, Germany - 4th FX, 4th Team
    2008 - USA vs Canada, Calgary, Alberta, Canada - 1st VT, 2nd PH, 4th FX, 1st AA, 1st Team
    2008 - Toyota Cup, Toyota City, Japan - 3rd FX, 8th PH

National Competition Results 

National Championships

2002 - 3rd FX

2004 - 4th FX, 5th AA

2005 - 2nd PH & VT, 4th AA

2006 - 3rd PH, 4th VT & FX, 3rd AAVT, 3rd AA

2007 - 2nd VT, 3rd FX & PH, 2nd AA

2008 - 4th PH, 6th FX, 7th AA 

2008 Olympic Trials - 3rd PH, 5th FX, 6th AA 

Winter Cup

2003 - 1st FX, 4th AA

2005 - 1st FX, 2nd PH

2006 - 4th PH, 3rd AA

2007 - 2nd PH, 3rd VT, 3rd AA

2009 - 2nd FX, 6th PH, 4th AAs

2.  Alexander (Sasha) Artemev

     - USAG Junior National Mens Team Member 1998-99 & 2001-03
     - USAG Senior National Mens Team Member 2003-09
     - Coached by Alexei Koudria from 1994 - 1997
     - Coached by Vladimir Artemev 1998 – Present

 

International Competition Results

2003 - World Championships, Anaheim, Calif, - 2nd Team Alternate

2004 - Visa American Cup, New York, New York –-1st PH, 2nd FX

2004 - Olympic Test Event, Athens, Greece, - 3rd PB & HB, 5th AA

2005 - World Cup, Cottbus, Germany - 2nd PH(T), 4th PB

2006 - World Cup, Cottbus, Germany - 4th PH

2007 - Tyson American Cup, Jacksonville, Florida - 4th AA

2007 - USA vs UKR vs RUS, Kiev, Ukraine - 3rd Team

2007 - World Championships, Stuttgart, Germany - 6th PH, 4th Team

2008 - Tyson American Cup, New York, New York - 2nd AA

2008 - Pacific Rim Gymnastics Championships, San Jose, CA - 5thPH, 6th FX, 2nd AA, 1st Team

2008 - Olympic Games, Bejing, China - 7th PH, 12th AA, 3rd Team

National Competition Results 

National Championships

2005 - 1st PH, 4th AA

2006 - 1st PH, 4th PB

2007 - 4th PH

2008 - 1st PH, 3rd AA

2003 - 4th PH 

2004 - 1st PB 

2006 - 1st PH & PB, 1st AA 

2007 - 1st PH, 2nd PB, 4th AA 

2008 - 2nd PB, 5th PH & VT, 6th AA 

2008 - US Olympic Trials - 1st PH, 5th PB, 6th VT, 5th AA 

Winter Cup

2005 - 1st PH, 4th AA

2006 - 1st PH, 4th PB

2007 - 4th PH

2008 - 1st PH, 3rd AA

3.  Suzanne Pearson – coached by Janna Sologoub

     International Competition Results
     1999 World Rhythmic Championships, Osaka, Japan
 

4.  Erik Martonovich – coached by Alexei Koudria, is a vaulter who performs gymnastic stunts on moving

     horses (Vaulting)

     International Competition Results


     1998 – World Equestrian Games, Rome, Italy – 14th
     2000 – World Equestrian Games, Mannheim, Germany
     2002 – World Equestrian Games, Jerez de la Frontera, Spain
     Performs exhibitions at the Del Mar International Horse Show

       National Champions

 

  1. Michael (Mike) McNamara – USAG Junior National Mens Team Member 2000-02
    Coached by Alexei Koudria National Championships
    2000 - 1st FX, 2nd VT, 5th AA
    2001 - 4th HB, 5th FX, 6th AA
    2002 - 3rd PB & FX, 5th AA

     

  2. Lucas Hughes – USAG Junior National Mens Team Member 2002-03
    Coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

    National Championships
    2001 - 12th PH
    2002 - 7th AA
    2005 - 3rd PB, 7th PH, 8th FX, 9th AA

 

        Gymnastika’s National Competitors

 

  1. Stephanie Bess (Westerns) - coached by Alexei Koudria

  2. Jessica Booth – coached by Janna Sologub

  3. Courtney Foss – coached by Janna Sologoub

  4. Melissa Frank – coached by Boris Shaknovich

  5. Scott Garner – coached by Alexei Koudria

  6. Benjamin Grado – coached by Alexei Koudria

  7. Joshua Grauke – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  8. Anton Gryshayev – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  9. Robyn Houpt – coached by Janna Sologoub

  10. Denis Keshishyan – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  11. Shannon Lahr – coached by Janna Sologoub

  12. Kyle McNamara – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  13. Kaleena Pearson – coached by Gennady Komosorov

  14. Suzanne Pearson coached by Janna Sologoub

  15. Jenna Powell – coached by Janna Sologoub

  16. Julian Roybal – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  17. Brianna Springer – coached by Alexei Koudria, Vladimir Artemev, & Vladimir Ivanov

 

       Gymnastika Students receiving Collegiate Scholarships

 

  1. Guillermo (Memo) Alvarez – University of Minnesota

  2. Scott Gardner – University of Minnesota

  3. Benjamin Grado – University of Arizona (Diving)

  4. Lucas Hughes – Stanford University

  5. LeAnne Lindsay – Brigham Young University (Gymnastics & Ballroom Dance Team)

  6. Kyle McNamara – University of Oklahoma

  7. Michael McNamara – University of Iowa

  8. Brianna Springer – University of Denver

  9. Jennifer Uchida – University of Colorado (cheerleading)

 

      Gymnastika Students Professional Accomplishments

 

  1. Erika Curry-Elrod – Cleo Robinson Dance Company

  2. Robyn Houpt - Cirque du Soleil – Zumanity, Love, Ovo

  3. Eric Martonovich - Cavalia & Big Horse Productions

  4. Michael McNamara - Cirque du Soleil – Viva Elvis

 

       NATIONAL COMPETITORSCOLLEGIATE SCHOLARSHIPS & PROFESSIONAL ACCOMPLISHMENTS

 

  1. Stephanie Bess (Westerns) – coached by Alexei Koudria

  2. Jessica Booth – coached by Janna Sologoub

  3. Erica-Curry Elrod – coached by Alexei Koudria – Cleo Robinson Dance Company

  4. Courtney Foss – coached by Janna Sologoub

  5. Melissa Frank – coached by Boris Shaknovich

  6. Scott Garner – coached by Alexei Koudria – University of Minnesota

  7. Benjamin Grado – coached by Alexei Koudria- University of Arizona (Diving)

  8. Joshua Grauke – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  9. Anton Gryshayev – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev – University of Iowa

  10. Robyn Houpt – coached by Janna Sologoub – Cirque du Soleil – Zumanity, Love, Ovo

  11. Denis Keshishyan – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  12. Shannon Lahr – coached by Janna Sologoub

  13. LeAnne Lindsay – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev – Brigham Young University Ballroom Dance Team –Choreographer and Gymnastics Team Coach

  14. Huneth Lor – coached by Vladimir Artemev

  15. Eric Martonovich – coached by Alexei Koudria – Cavalia & Big Horse Productions

  16. Kyle McNamara – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev- University of Oklahoma

  17. Kaleena Pearson – coached by Gennady Komosorov

  18. Suzanne Pearson – coached by Janna Sologoub

  19. Jenna Powell – coached by Janna Sologoub

  20. Julian Roybal – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

  21. Brianna Springer – coached by Alexei Koudria, Vladimir Artemev & Vladimir Ivanov - University of Denver

  22. Jennifer Uchida – coached by Alexei Koudria – University of Colorado (cheerleading)